BLOG_#01

Forniry.

Zdarza się, że klienci nie wiedzą do końca czym są forniry. W dzisiejszym artykule postaramy się to nieco wyjaśnić. Zanim przejdziemy do opisu czym są forniry, przybliżymy z czym najczęściej się spotykamy. Zdarza się, że mylone są pojęcia forniru z drewnem, postaramy się to wyjaśnij na przykładzie frontu kuchennego.

Front drewniany ( wykonany w 100 % z drewna naturalnego np. Sosny. Mogą być mieszanki drzew)

Front fornirowany ( najczęściej bazą jest płyta wiórowa, lub MDF, na która jest naklejany fornir )

Front MDF lakierowany ( bazą jest płyta MDF, która lakierujemy )

Front płyta laminowana ( najpopularniejsze oraz najtańsze rozwiązanie, czyli gotowa płyta laminowana, przez producenta np. Kronospan, Egger)

Front pokryty laminatem ( najczęściej bazą jest płyta wiórowa, lub MDF na który nakładany jest laminat. Na ogół laminat, który jest zakupiony oddzielnie cechuje się wyższą odpornością na zużycie niż gotowa płyta laminowana. Można także dobrać laminaty o wyjątkowych strukturach )

 

Czym są forniry:

Fornir sam w sobie to cienkie płaty drewna o różnych od 0.1 do 5 mm.  Pozyskiwane są z różnych gatunków drzew tych bardziej popularnych jak Dąb, Orzech, Jesion, Buk, czy bardziej egzotyczne Palisander, Heban, Jatoba, Lapacho, itd. Dla naszych klientów przygotowane mamy próbniki z których łatwo można wybrać interesujący nas fornir.

Jak my to robimy:

Dzisiejsza technologia pozwala na produkcje gotowych płyt fornirowanych, które są wysokiej jakości więc z powodzeniem je wykorzystujemy w naszych meblach. Ograniczeniem jest ich mały wybór np. dąb, jesion, czy orzech. Dlatego jako firma oferujemy wykonywanie mebli z wybranych przez klienta fornirów egzotycznych, amerykańskich, europejskich czy modyfikowanych.

Proces rozpoczyna się od określenie czego dokładnie oczekuje klient. Następnie jeśli jest możliwość zakupu gotowej płyty, jest ona nam dostarczona i zaczynamy produkcję.


W przypadku jeśli klient zażyczy sobie fornir, który nie jest dostępny jako gotowa płyta proces przebiega nieco inaczej. W celu zapewnienia niepowtarzalnej jakości, nasz specjalista jedzie i wybiera najlepsze sztuki forniru w składach, tak aby produkt był niepowtarzalny. Następnie wyselekcjonowany fornir jest sprawdzany, czy nie posiada skaz. Po przejściu surowej kontroli jest docinany do pożądanych rozmiarów oraz przyklejany na płytę wiórową lub MDF. Kluczową rolę odgrywa prasa hydrauliczna o dużym nacisku, bez której nie było by możliwe uzyskanie dobrej jakości formatek. Po zakończeniu tych etapów fornir jest szlifowany, tak aby ostatecznie przygotować powierzchnie do dalszej obróbki czyli lakierowania.

Lakierowanie:

Lakierowanie to proces, który również odbywa się w naszej firmie. Posiadając nowoczesną lakiernie możemy z powodzeniem tworzyć meble lakierowane na  głęboki mat, mat, półmat, czy wysoki połysk.

Decydując się na współpracę z nami masz pewność, że otrzymasz niepowtarzalne fornirowane meble.